Wholesale 6 Person Whirlpool SPA Hot Tub for Project
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| Capacity: | 4 Persons & Above |
| Drain Placement: | Corner |
Diamond Member Since 2009
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Quality Assurance
High Repeat Buyers Choice
100% Finished Products Inspection
R&D Capabilities
The supplier provides quality assurance
More than 50% of buyers repeatedly choose the supplier
The supplier inspects 100% of finished products.
The supplier has 9 R&D engineers, you can check the Audit Report for more information
Sign In to see all verified strength labels (33)
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- 6R04
- Features
- Aromatherapy, Chromatherapy Lighting, Digital Control Panel, Heated Backrest, Ozone Sterilization, Waterfall Faucet
- Installation Type
- Freestanding
- Jet Type
- Water Jet
- Massage Functions
- Back Massage, Foot Massage
- Material
- Acrylic
- Shape
- Square
- Name
- Wholesale 6 Person Whirlpool SPA Hot Tub for Proje
- Style
- Bathtubs Wholesale
- Massage Jets
- 24
- Pumps
- 2
- Lighting
- Muti-Colored LED Underwater Lights
- Color
- Red&Purple&Black&Heavy Storm
- Structure
- Freestanding Tub
- Way of Control
- Hand Control
- Drain Location
- Corner
- Function
- Whirlpool/Massage Bathtubs,
- Application
- Indoor Tub, Outdoor Tub, Bathtubs Wholesale
- Certification
- CE, ISO9001, SAA, Kc, GOST-R
- Customized
- Customized
- Transport Package
- Polyethylene Foam & Hard Carton & Steel Pallet.
- Specification
- 210x210x 95 cm
- Trademark
- /
- Origin
- Guangdong, China
- HS Code
- 9019101000
- Production Capacity
- 500sets/Month
Product Description
Wholesale 6 Person Whirlpool Spa Hot Tub for Project
luxurious 6 Person Whirlpool Spa Hot Tub, perfect for enhancing the guest experience in any hotel project. With dimensions of 210 x 210 x 95 cm, this spacious hot tub is designed to comfortably accommodate up to six people. It features 25 powerful jets strategically placed to provide a soothing and invigorating hydrotherapy experience. Crafted with high-quality materials, this hot tub ensures durability and long-lasting performance. Ideal for relaxation and rejuvenation, it is an excellent addition to any hotel looking to offer premium amenities to their guests.
| Dimensions (L x W x H): | 210x210x 95 cm |
| Seating Capacity: | 6 adults |
| Water Capacity: | 1365liters |
| Dry Weight: | 276kg |
| Filled Weight: | 1641kg |
| Spa Shell Material: | Acrylic |
| Total Jets (pcs): | 25 |
| Pump 1(CE, TUV Approved): | Two -speed / 2.0HP |
| Heater(CE, UL Approved): | 1 x 3.0kW |
| Lighting(ETL Approved): | Multi-coloured LED Underwater Light |
| Ozone Water Purification System: | Yes |









Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- 4-6 Person Hot Tubs
- Wholesale 6 Person Whirlpool SPA Hot Tub for Project
Related Categories
Hot Searches
More