| Customization: | Available |
|---|---|
| Accessories: | Headrest |
| Capacity: | 6 Seats + 2 Loungers |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Europe Deluxe Hotel Fiberglass Oceanside Underground Inground SPA (8A60)



| SPECIFICATIONS: | |
| Dimensions (L x W x H): | 225 x 238 x 88 cm |
| Seating Capacity: | 7-8 adults |
| Lounge Seat (s): | 2 |
| Water Capacity: | 1, 605 liters |
| Dry Weight: | 475 kg |
| Filled Weight: | 2, 080 kg |
| Spa Shell Material(USA): | Lucite® Acrylic (Standard Shell Colors: Alba, Sterling silver & Navy) |
| Spa Cabinet Material: | PS Wood-Plastic Composite Panels |
| Cabinet Frame: | Preserve Woods+ stainless steel |
| Bottom (Pedestal Base): | ABS Plastic sheet |
| Jet Ring Trim(USA): | Stainless steel |
| Total Jets (pcs): | 66 |
| 3" Rotational+Directional Jets (pcs): | 16 |
| 2" Roto + Directional Jets (pcs): | 47 |
| Ozone Jets | 3 |
| Air jets(pcs) (Optional): | 12 |
| Pump 1(CE, TUV Approved): | One-speed / 3.0HP |
| Pump 2(CE, TUV Approved): | One-speed / 3.0HP |
| Circulation Pump (CE, TUV Approved): | 1 x 0.35HP |
| Heater(CE, UL Approved): | 1 x 3.0kW |
| Lighting(ETL Approved): | Multi-colored LED Underwater Light |
| Ozone Water Purification System: | Yes |
| Electrical Requirements: | 220-240V/50Hz, 21A Max. |
| Suctions(UL Approved): | 2 x 200GPM, 2 x 94GPM |
| Filter Size: | 100sq. ft. |
| Diverter Valve(pc): | 1 |
| Air Control Valves (pcs): | 4 |
| EVA Spa Pillows(pcs): | 4 |
| Bottom Drain(pc): | 1 |
| Drain Valve(pc): | 1 |
| SpaRelax Control system: | Yes |
Why SPARELAX?
1) Certification: CE, ISO, SAA, KC, GOST-R




