| Customization: | Available |
|---|---|
| Accessories: | Cover, Headrest |
| Capacity: | 5 persons |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency




Advantages of SpaRelax Quality:
* Lucite Acrylic shellSPECIFICATIONS:
Hot Sale spa tubs outdoor spa| Dimensions (L x W x H): | 200x 200 x 88 cm |
| Seating Capacity: | 4-5 adults |
| Lounge Seat (s): | 0 |
| Water Capacity: | 1,035 liters |
| Dry Weight: | 405 kg |
| Filled Weight: | 1,440 kg |
| Spa Shell Material(USA): | Lucite® Acrylic (Standard Shell Colors: Alba, Sterling silver & Navy) |
| Spa Cabinet Material: | PS Wood-Plastic Composite Panels |
| Cabinet Frame: | Preserve Woods+ stainless steel |
| Bottom (Pedestal Base): | ABS Plastic sheet |
| Jet Ring Trim(USA): | Dark Grey Plastic |
| Total Jets (pcs): | 33 |
| Air jets(pcs) (Optional): | 8 |
| Pump (CE, TUV Approved): | One-speed / 3.0HP |
| Circulation Pump (CE, TUV Approved): | 1 x 0.35HP |
| Heater(CE, UL Approved): | 1 x 3.0kW |
| Lighting(ETL Approved): | Multi-colored LED Underwater Light |
| Ozone Water Purification System: | Yes |
| Electrical Requirements: | 220-240V/50Hz, 14.6A Max. |
| Suctions(UL Approved): | 1 x 200GPM |
| Using spray insulating PU foam (USA) on the under-side of the spa shell: | Yes |
| Sparelax Control System | Yes |



