| Customization: | Available |
|---|---|
| Capacity: | 9 Persons |
| Color: | White |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency



| 9A70 Hot Tub SPECIFICATIONS: | |
| Dimensions (L x W x H): | 380x 225x 90cm |
| Seating Capacity: | 9 adults |
| Lounge Seat (s): | 2 |
| Water Capacity: | 2520 liters |
| Dry Weight: | 640kg |
| Filled Weight: | 3160 kg |
| Spa Shell Material: Lucite® Acrylic | Alba, Sterling silver |
| Spa Cabinet Material: | PS Wood-Plastic Composite Panels |
| Cabinet Frame: | Pressure-Treated Wood |
| Bottom (Pedestal Base): | ABS Plastic sheet |
| Jet Ring Trim: | Stainless steel |
| Total Jets (pcs): | 97 |
| 5" Directional Jets (pcs) | 6 |
| 3" Rotational Jets (pcs): | 27 |
| 2" Directional Jets (pcs): | 61 |
| Ozone Jets (pcs): | 3 |
| 1" Air Jets:(Option) | 16 |
| Pump1(CE,TUV Approved): | One-speed / 3.0HP |
| Pump2(CE,TUV Approved): | One-speed / 3.0HP |
| Pump3(CE,TUV Approved): | One-speed / 3.0HP |
| Circulation Pump (CE, TUV Approved): | 1 x 0.35HP |
| Heater(CE, UL Approved): | 1 x 3.0kW |
| Lighting(ETL Approved): 1 x 12V, | Multi-colored LED Underwater Light |
| Ozone Water Purification System: | Yes |
| Electrical Requirements: | 220-240V/50Hz,31A Max. |
| Suctions(UL Approved): | 3x 200GPM,3x 94GPM |
| Filter Size: | 100sq.ft. |
| Diverter Valve(pc): | 2 |
| Air Control Valves (pcs): | 5 |
| EVA Spa Pillows(pcs): | 4 |
| Bottom Drain(pc): | 1 |
| Drain Valve(pc): | 1 |
| Insulation: PU foam (USA) | Yes |
| SpaRelax Control system | Yes |









