Hydro Massage Acrylic Round SPA Whirlpool Tub
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| Capacity: | 4-5 People |
| Material: | Acrylic |
Diamond Member Since 2009
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Quality Assurance
High Repeat Buyers Choice
100% Finished Products Inspection
R&D Capabilities
The supplier provides quality assurance
More than 50% of buyers repeatedly choose the supplier
The supplier inspects 100% of finished products.
The supplier has 9 R&D engineers, you can check the Audit Report for more information
Sign In to see all verified strength labels (33)
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- 4A00
- Shape
- Circular
- Model
- 4A00
- Acrylic Sheet
- USA Lucite
- Control System
- Balboa, Gecko, Sparelax Available
- Bottom
- ABS and Fiberglass for Choice
- Water Jets
- 21 PCS
- Circulation Treatment System
- Yes
- Construction
- Stainless Bottom & Frame
- LED Under Water
- Yes
- Structure
- Freestanding Tub
- Way of Control
- Computer Control
- Drain Location
- Corner
- Function
- Whirlpool/Massage Bathtubs, SPA Bathtubs
- Application
- Indoor Tub, Outdoor Tub
- Certification
- CE, SAA, Kc, CB, ISO9001: 2008, GOST-R
- Customized
- Non-Customized
- Transport Package
- Polyethylene Foam & Hard Carton & Steel Pallet.
- Specification
- 200 x 200 x 92 cm
- Trademark
- SpaRelax
- Origin
- Guangdong, China
- HS Code
- 9019101000
- Production Capacity
- 5, 000sets /Year
Product Description
SpaRelax:
---Golden Spa Manufacturer in China.
---Important partner of Balboa & Gecko.
---Accept OEM&ODM as your request.
---The jets are from name-brand CMP and Rising Dragon.

Advantages of SpaRelax Quality:
* Lucite Acrylic shell
* CMP Jets, Diverters, Pop-up Speakers, Air Control valve, Suctions, Filters
* PU Foam Anti-fire Insulation from USA
* Balboa Control System from Balboa Water Group
* Food-Grade quality Pipe
* LX Pumps
* Rising Dragon LED lights under water, Perimeter LED lights around the waterline.
* Approved by CE, SAA, CB, KC, Gost-R and ISO9001: 2008.
* Capable: TUV, UL, ETL

Your luxury life is beautiful, our Aristocratic SPA A400 can bring you the value and more happiness!

Features of A400:
* Elegant round shape,large capacity
* Large free space capacity of 4-5 persons
* 4 Seats has massage jets on the back and legs(total 21 jets)
* Curve step design can be for sitting rest
SPECIFICATIONS: Romantic circular round spa hot tub with LED lights

Welcome your inquiry, we will reply you within 24 hours.
---Golden Spa Manufacturer in China.
---Important partner of Balboa & Gecko.
---Accept OEM&ODM as your request.
---The jets are from name-brand CMP and Rising Dragon.

Advantages of SpaRelax Quality:
* Lucite Acrylic shell
* CMP Jets, Diverters, Pop-up Speakers, Air Control valve, Suctions, Filters
* PU Foam Anti-fire Insulation from USA
* Balboa Control System from Balboa Water Group
* Food-Grade quality Pipe
* LX Pumps
* Rising Dragon LED lights under water, Perimeter LED lights around the waterline.
* Approved by CE, SAA, CB, KC, Gost-R and ISO9001: 2008.
* Capable: TUV, UL, ETL

Your luxury life is beautiful, our Aristocratic SPA A400 can bring you the value and more happiness!

Features of A400:
* Elegant round shape,large capacity
* Large free space capacity of 4-5 persons
* 4 Seats has massage jets on the back and legs(total 21 jets)
* Curve step design can be for sitting rest
SPECIFICATIONS: Romantic circular round spa hot tub with LED lights
| Dimensions (L x W x H): | 200x 92 cm |
| Seating Capacity: | 4-5 adults |
| Lounge Seat (s): | 0 |
| Water Capacity: | 1,045 liters |
| Dry Weight: | 405 kg |
| Filled Weight: | 1,450 kg |
| Spa Shell Material(USA): | Lucite® Acrylic (Standard Shell Colors: Alba, Sterling silver & Navy) |
| Spa Cabinet Material: | PS Wood-Plastic Composite Panels |
| Cabinet Frame: | Preserve Woods+ stainless steel |
| Bottom (Pedestal Base): | ABS Plastic sheet |
| Jet Ring Trim(USA): | Dark Grey Plastic |
| Total Jets (pcs): | 21 |
| 4"Directional Jets (pcs) | 1 |
| 3" Rotational Jets (pcs): | 2 |
| 3" Directional Jets (pcs): | 3 |
| 2" Rotational Jets (pcs): | 10 |
| 2" Directional Jets (pcs): | 4 |
| Ozone Jets (pcs): | 1 |
| Air jets(pcs) (Optional): | 16 |
| Pump 1(CE, TUV Approved): | Two-speed / 2.0HP |
| Pump 2(CE, TUV Approved): | No |
| Circulation Pump (CE, TUV Approved): | No |
| Heater(CE, UL Approved): | 1 x 3.0kW |
| Lighting(ETL Approved): | Multi-colored LED Underwater Light |
| Ozone Water Purification System: | Yes |
| Electrical Requirements: | 220-240V/50Hz, 16A Max. |
| Suctions(UL Approved): | 1 x 200GPM |
| Filter Size: | 50sq.ft. |
| Diverter Valve(pc): | 0 |
| Air Control Valves (pcs): | 2 |
| EVA Spa Pillows(pcs): | 0 |
| Bottom Drain(pc): | 1 |
| Drain Valve(pc): | 1 |
| Using spray insulating PU foam (USA) on the under-side of the spa shell: | Yes |
| Sparelax Control System | Yes |

Welcome your inquiry, we will reply you within 24 hours.
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Outdoor Spa
- Hydro Massage Acrylic Round SPA Whirlpool Tub
Related Categories
Hot Searches
More