Luxury 5-Person Outdoor Hot Tub SPA for Relaxation
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| Accessories: | Headrest |
| Capacity: | 4 persons |
Diamond Member Since 2009
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Quality Assurance
High Repeat Buyers Choice
100% Finished Products Inspection
R&D Capabilities
The supplier provides quality assurance
More than 50% of buyers repeatedly choose the supplier
The supplier inspects 100% of finished products.
The supplier has 9 R&D engineers, you can check the Audit Report for more information
Sign In to see all verified strength labels (33)
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- 5A13
- Color
- Sterling Silver
- Features
- Bubble Massage, Heater, Jets, Lights, Waterfall
- Material
- Acrylic
- Shape
- Square
- Water Depth
- 1100 Liters
- Name
- Luxury 5-Person Outdoor Hot Tub SPA for Relaxation
- Size
- 200*200*86 Cm
- The Way of Control
- Electronic Control
- The Specical Function
- Recreation and Thermostal
- Massage Type
- Combo Massage (Air & Whirlpool)
- Application Position
- Outdoor, Hotel, Garden, Resort
- SPA Shell Material
- USA Lucite Acrylic
- Jets
- CMP & Rising Dragon
- Popular
- Yes
- Design
- Angel Wing
- Structure
- Freestanding Tub
- Way of Control
- Computer Control
- Function
- Whirlpool/Massage Bathtubs
- Application
- Outdoor Tub, Whirlpool SPA
- Drain Location
- Bottom
- Transport Package
- Polyethylene Foam & Hard Carton & Steel Pallet.
- Specification
- 205*175* 82 cm
- Trademark
- SpaRelax
- Origin
- Guangdong, China
- HS Code
- 9019101000
- Production Capacity
- 5, 000 Sets /Year
Product Description
We, SpaRelax are proud to manufacture our spas in China since 2008 and ensure superior quality for our customers. We ensure that every step of the production process meets strict quality standards to provide you with reliable and durable end-product. Through our team of experts, we have developed innovative technologies to improve the energy efficiency and performance of our spas while reducing our environmental impact.


| SPECIFICATIONS: | |
| Dimensions (L x W x H): | 200*200*86 cm |
| Seating Capacity: | 5 adults |
| Lounge Seat (s): | 2 |
| Water Capacity: | 1100liters |
| Dry Weight: | 375kg |
| Filled Weight: | 1475kg |
| Spa Shell Material: | Lucite Acrylic |
| Spa Cabinet Material: | PS Wood-Plastic Composite Panels |
| Cabinet Frame: | Preserve Woods+stainless steel |
| Bottom (Pedestal Base): | ABS Plastic sheet |
| Jet Ring Trim: | Stainless steel Jets |
| Total Jets (pcs): | 33 |
| Pump 1(CE, TUV Approved): | One-speed / 3.0HP |
| Circulation Pump (CE, TUV Approved): | 1 x 0.35HP |
| Heater(CE, UL Approved): | 1 x 3.0kW |
| Lighting(ETL Approved): | Multi-coloured LED Underwater Light |
| Ozone Water Purification System: | Yes |
| Electrical Requirements: | 220-240V/50Hz, 31A Max. |
| Suctions(UL Approved): | 3 x 200GPM, 3 x 94GPM |
Full customization - optional accessories and colors








Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- 1-3 Person Outdoor spa
- Luxury 5-Person Outdoor Hot Tub SPA for Relaxation
Related Categories
Hot Searches
More